Activitatea social-filantropica desfasurata in cuprinsul eparhiilor Patriarhiei Romane, Bisericii Ortodoxe Romane (BOR)

Harta interactiva a activitatilor social-filantropice ale Bisericii Ortodoxe Romane:
Harta cu activitatea social-filantropica, centrele social-filantropice si medicale ale Bisericii Ortodoxe Romane (BOR)

- Adunarea Nationala Bisericeasca a evaluat bogata activitate a Bisericii Ortodoxe Romane din anul 2014 si a aprobat proiectele pentru anul 2015 - Patriarhia.ro

- Sinteza activitatilor Bisericii Ortodoxe Romane in anul 2014 - Basilica.ro

- Biserica Ortodoxa Romana a cheltuit 80.828.191 de lei pentru activitati filantropice in 2013 - Mediafax.ro

- Biserica Ortodoxa Romana a cheltuit aproape 20 mil euro pentru activitati filantropice in 2013 - Hotnews.ro

- Misiunea social-filantropica a Bisericii - 2010 - Ziarullumina.ro

- map.patriarhia.ro - Harta activitatilor social-filantropice si medicale ale Bisericii Ortodoxe Romane - CulturaVietii.ro

Detalii la: Patriarhia.ro/opera-social-filantropica-25/

Prezentarea Sectorului Social-Filantropic (Arhiepiscopia Bucurestilor)

"Cel ce iubeste pe Domnul a iubit mai-nainte pe aproapele sau" - Sfantul Ioan Scararul

Sectorul Social – Filantropic si Misionar
al Arhiepiscopiei Bucurestilor este o componenta a Arhiepiscopiei Bucurestilor, eparhie din cadrul Mitropoliei Munteniei si Dobrogei, persoana juridica de drept privat si utilitate publica, care este organizata si functioneaza, din punct de vedere canonic si administrativ, conform prevederilor Statutului Bisericii Ortodoxe Romane, statut aprobat de Sfantul Sinod sub conducerea Preafericitului Parinte Daniel la data de 28 noiembrie 2007 si recunoscut de legislativul statului roman prin Hotararea Guvernului nr. 53/16 ianuarie 2008.

Directiile de actiune ale Sectorului Social – Filantropic si Misionar al Arhiepiscopiei Bucurestilor vizeaza constituirea unui cadru dinamic care sa permita dezvoltarea si implementarea programelor social-filantropice destinate nevoilor specifice ale persoanelor, familiilor si comunitatilor aflate in dificulate, in vederea sustinerii integrarii acestora in viata economica, sociala si culturala a comunitatii si asigurarea dreptului la o viata autonoma, implinita si demna.

La nivelul Centrului Eparhial exista, incepand cu anul 2011, urmatoarele servicii sociale acreditate:
(...)

Mai multe detalii la: SocialFilantropic.ro - Arhiepiscopia Bucurestilor - Sectorul Social-Filantropic si Misionar